Woda z własnego ujęcia – co z opłatami za usługi wodne

PYTANIE: Nasze przedsiębiorstwo korzysta z własnego ujęcia wody i dotychczas nigdy nie kontrolowało miesięcznego poboru wody. Czy po wejściu w życie nowej ustawy Prawo wodne opłaty za korzystanie z usług wodnych dotyczą również nas?

ODPOWIEDŹ: Opłata za usługi wodne jest naliczana m.in. za pobór wód podziemnych lub powierzchniowych bez względu na to, czy podmiot posiada pozwolenie wodnoprawne, czy nie. Z ponoszenia opłaty zwolnione są jedynie kościoły i inne związki wyznaniowe.

W myśl art. 35 ust. 1 obowiązującej od 1 stycznia ustawy Prawo wodne, usługi wodne polegają na zapewnieniu gospodarstwom domowym, podmiotom publicznym oraz podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą możliwości korzystania z wód w zakresie wykraczającym poza zakres powszechnego korzystania z wód, zwykłego korzystania z wód oraz szczególnego korzystania z wód. Do opłat zobowiązane są zatem wszystkie podmioty, które:

  • pobierają wodę podziemną lub powierzchniową,

  • wprowadzają ścieki do wód lub do ziemi,

  • odprowadzają do wód wody opadowe lub roztopowe ujęte w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej,

  • odprowadzają do wód wody pochodzące z odwadniania gruntów w granicach administracyjnych miast,

  • pobierają wody podziemne i powierzchniowe na potrzeby chowu i hodowli ryb oraz innych organizmów wodnych,

  • wprowadzają do wód lub do ziemi ścieki z chowu i hodowli ryb oraz innych organizmów wodnych.

Podmiot, który dokonuje poboru wód powierzchniowych lub podziemnych w ramach usług wodnych jest zobowiązany do stosowania przyrządów pomiarowych umożliwiających pomiar ilości tych wód.

UWAGA!Pomiar ilości pobieranych wód podziemnych oraz pobieranych wód powierzchniowych musi być odrębny. Odczytu wskazań przyrządów pomiarowych będzie dokonywał pracownik Wód Polskich.

W razie wątpliwości czy powinniśmy ponosić opłaty za usługi wodne, czy nie, najlepiej skontaktować się z organem Wody Polskie.

W jakim terminie musimy zapłacić?

Opłata za usługi wodne w ramach poboru wód będzie się składała z opłaty stałej i zmiennej uzależnionej od ilości pobranych wód. Opłaty stałej nie ponosi się za pobór wód do celów rolniczych lub leśnych na potrzeby nawadniania gruntów i upraw oraz na potrzeby chowu i hodowli ryb.

Podmiot obowiązany do ponoszenia opłat za usługi wodne będzie musiał wnieść opłatę stałą na rachunek bankowy Wód Polskich w czterech równych ratach kwartalnych, nie później niż do końca miesiąca następującego po upływie każdego kwartału. Jeżeli ktoś zaniecha wykonania tego obowiązku, właściwy organ Wód Polskich określi wysokość opłaty stałej
w drodze decyzji.

Prawo do reklamacji

Podmiot, któremu naliczona zostanie opłata, może nie zgadza się w otrzymaną decyzją. Ma wówczas prawo złożyć reklamację do Wód Polskich albo właściwego miejscowo wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Organ ma 14 dni na rozpatrzenie reklamacji.

Autor:    Karolina Szewczyk-Cieślik