Jeżeli masz wątpliwości, czy dana decyzja jest prawdziwa, warto zwrócić się z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej do urzędu. Zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych wydaje na okres maksymalnie 10 lat właściwy miejscowo wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
Przekazałeś ścieki firmie niemającej zezwolenia? W razie kontroli to Ty możesz ponieść konsekwencje!
Na terenie Twojego zakładu znajduje się szambo i zleciłeś opróżnienie go i wywóz nieczystości firmie zewnętrznej? Upewnij się, czy posiada ona ważne zezwolenie na transport i odbiór ścieków.
Odpowiedzialność wytwórcy
Co ważne, to na wytwórcy ścieków lub odpadów ciąży obowiązek ich właściwego zagospodarowania. A zatem, jeżeli okaże się, że przekazałeś ścieki socjalno-bytowe podmiotowi, który nie ma stosownego zezwolenia, to Ty zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności karnej podczas ewentualnej kontroli WIOŚ.
Podczas kontroli WIOŚ okazało się, że Jan Kowalski prowadzący gospodarstwo rolne w miejscowości XYZ odprowadza ścieki socjalno-bytowe do bezodpływowego zbiornika na nieczystości ciekłe (szamba). Nie posiada umowy na odbiór ścieków, ani faktur potwierdzających odbiór nieczystości. Do tej pory ścieki odbierała firma zewnętrzna z pobliskiej wioski. Pan Jan nie sprawdził, czy firma posiada zezwolenie na odbiór i transport ścieków. WIOŚ nałożył na niego mandat karny, wydał zarządzenie pokontrolne oraz wystąpił do wójta z informacją o stwierdzonych nieprawidłowościach.
Skąd pozyskać informacje?
Istnieje kilka możliwości zasięgnięcia informacji, czy dany podmiot ma stosowne zezwolenie:
-
strony internetowe – wszystkie jednostki wydające zezwolenia na transport i wywóz nieczystości ciekłych prowadzą rejestr takich podmiotów w formie elektronicznej; rejestr ten często udostępniany jest na stronach internetowych jednostek terytorialnych,
-
telefonicznie – wystarczy zadzwonić do właściwego miejscowo urzędu wójta, burmistrza czy prezydenta miasta i przy odrobinie chęci ze strony urzędnika dowiemy się, czy dana firma ma stosowne zezwolenie,
-
pisemnie – w ramach ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko można zwrócić się z pisemnym wnioskiem do organu o przesłanie wykazu podmiotów posiadających na danym terenie zezwolenia na wywóz i transport nieczystości ciekłych.
RADA! Zanim zdecydujemy się na ścieżkę urzędową, można poprosić firmę, z którą chcemy nawiązać współpracę, aby okazała swoje zezwolenie na wywóz i transport nieczystości ciekłych. Jeżeli nie będzie chciała tego zrobić, wówczas warto zastanowić się nad znalezieniem innego odbiorcy ścieków.
-
Ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2017 r. poz. 1289).