Ogłoszony 10 czerwca br. projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw został 9 lipca przyjęty przez Radę Ministrów. Najnowsza wersja projektu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wprowadza ważne zmiany dotyczące branży wodociągowo-kanalizacyjnej oraz rolniczej. Sprawdź jakie!
Kurczenie się zasobów wodnych jest problemem w UE, dlatego instytucje unijne podejmują inicjatywy by zapobiec niedoborom wody do nawadniania upraw. Jedną z nich jest rozporządzenie w sprawie odzysku wody ze ścieków komunalnych w celach rolniczych. Nowe przepisy mają zapewnić jak najlepsze wykorzystanie oczyszczonej wody pochodzącej z oczyszczalni ścieków komunalnych. Rozporządzenie ustanawia minimalne wymogi dotyczące jakości odzyskanej wody, monitorowania zgodności oraz kluczowe elementy zarządzania ryzykiem.
Gorące lato i brak opadów atmosferycznych spowodowało suszę w wielu częściach kraju. Aby zapobiec przerwom w dostawie wody wiele gmin zdecydowało się wprowadzić zakaz korzystania z wody do innych celów niż spożywcze i higieniczno-sanitarne. Czy gmina ma prawo ograniczyć jej mieszkańcom korzystanie z wody? Jaka kara grozi za nieprzestrzeganie takiego zakazu?
Prawidłowe prowadzenie kąpielisk wymaga od właściciela bieżącego dbania o jakość wody. Zobaczmy jakie szczegółowe obowiązki przewidują przepisy i jak wygląda kontrola ich przestrzegania.
Czy wykorzystanie drenażu rozsączającego, dołu chłonnego, pochłaniacza roślinnego, poletka roślinnego, czy tuneli rozsączających do odprowadzania oczyszczonych biologicznie ścieków do gruntu wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?
Karta informacyjna przedsięwzięcia (skr. KIP) jest dokumentem sporządzanym w ramach procedury oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Jeżeli przedsięwzięcie może potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dołączenie karty informacyjnej przedsięwzięcia do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest niezbędne. Co powinna zawierać KIP? Szczegóły znajdziesz w poniższym artykule.
Zgodnie z prawem wodnym niekiedy przedsiębiorca musi zdobyć tzw. decyzję zwalniającą od zakazów obowiązujących na obszarach szczególnie narażonych na zanieczyszczenia. O tym, w jakich przypadkach i jak powinien wyglądać taki wniosek, przeczytasz w niniejszym artykule.